Zahrada je krajinou ducha, ...

Zahrada je krajinou ducha, ...

zahrada je útočištěm těla, ...

zahrada je útočištěm těla, ...

zahrada je radostí všedních dnů, ...

zahrada je radostí všedních dnů, ...

zahrada je pohodou domova, ...

zahrada je pohodou domova, ...

zahrada je barevným obrazem, ...

zahrada je barevným obrazem, ...

zahrada je originálem, ...

zahrada je originálem, ...

zahrada je kalendářem, ...

zahrada je kalendářem, ...

zahrada je místem návratů a setkání, ...

zahrada je místem návratů a setkání, ...

zahrada je tichem města, ...

zahrada je tichem města, ...

zahrada je hlasem přírody, ...

zahrada je hlasem přírody, ...

zahrada je naším prostorem, ...

zahrada je naším prostorem, ...

zahrada je místem zastavení, ...

zahrada je místem zastavení, ...

zahrada je luxusem dnešních dní, ...

zahrada je luxusem dnešních dní, ...

zahrada je lékem na dlouhý život, ...

zahrada je lékem na dlouhý život, ...

zahrada je dílem přírody, ...

zahrada je dílem přírody, ...

zahrada je dílem člověka, ...

zahrada je dílem člověka, ...

zahrada je pamětí našich předků, ...

zahrada je pamětí našich předků, ...

zahrada je otiskem doby, ...

zahrada je otiskem doby, ...

zahrada je hrou, ...

zahrada je hrou, ...

zahrada je místem zamyšlení.

zahrada je místem zamyšlení.

Otázky zahradního architekta

Plánujete založit nebo upravit zahradu a rozhodli jste se navázat spolupráci se zahradním architektem? Připravte se na jeho všetečné otázky. Již možná po prvním setkání s architektem bude mít váš sen o zahradě jasnější kontury. Tento článek je o přístupu v uvažování o zahradě a o otázkách a aspektech, které je potřeba vzít v potaz při návrhu. Významně totiž ovlivní podobu a využití vaší budoucí zahrady.

Sněte svou zahradu

Zahrada nás má obohacovat, naplňovat naše potřeby a touhy. Uvolněte se, zavřete oči a představujte si sami sebe v konkrétní situaci ve své vysněné zahradě.

Bude pátek, pozdní květnový večer a vy se vrátíte domů unaveni po celodenním stresu v práci? Uděláte dva kroky ze svého obývacího pokoje a octnete se v nasvícené, vůněmi a zvuky přírody naplněné zahradě? Natáhnete se na trávník pod rozkvetlou sakuru a zaposloucháte se do v dáli zurčícího potoka?

Nebo je červencová neděle po obědě a vy si vychutnáváte s přáteli kávu na prohřáté dřevěné terase? Před paprsky slunce vás chrání slunečník a cítíte vůni levandule? Jdete se s dětmi vykoupat do jezírka? Dědeček zalévá konví záhon mrkví a babička skáče s dětmi na trampolíně? Proč ne? Ve snu je všechno možné!

Svůj sen si zaznamenejte

Sen o zahradě popište krásně, skládejte slova básně, ve všech tóninách pište o rostlinách.

Povolejte zahradního architekta

Všechny vaše touhy, představy a požadavky na vaši zahradu svěřte zahradnímu architektovi. Vyslechne si vás, pokusí se vám porozumět a bude vám klást dotazy. Nelekněte se otázek, které zdánlivě se zahradou nesouvisí. Snažte se mu na všechny otázky poctivě odpovědět.

Jak, s kým a kdy budete v zahradě trávit svůj čas?

Jak velkou máte rodinu? Máte malé děti? Vlastníte nějaká domácí zvířata nebo plánujete jejich pořízení? Budete chtít na zahradě pořádat party a večírky pro přátele? Budete chtít v zahradě odpočívat, mít možnost se posadit, zdřímnout si nebo jen tak lenošit? Jste zaneprázdněni a chcete se zahradou jen kochat z okna nebo terasy domu? Chcete se v zahradě bavit, koupat se a sportovat? Chcete zahradu využívat jako venkovní obytný prostor? Rádi zahradničíte a těšíte se z rostlin a živočichů? V jakou denní dobu budete trávit na zahradě nejvíc času? Dopoledne, odpoledne, večer nebo celý den? V jakou roční dobu? Na jaře, v létě, na podzim, v zimě nebo po celý rok?

Jak chcete, aby vaše zahrada vypadala?

Je vám bližší zahrada moderní nebo tradiční? Symetrická nebo asymetrická? Chcete, aby vaše zahrada byla okrasná nebo užitková, minimalistická, čistě stylová s jednoduchou elegancí nebo plná rostlin? Statická, vyvolávající dojem klidu a míru nebo dynamická navozující pohyb, dramatické pocity a vzrušení? Abstraktní? Barevně pestrá nebo umírněná? Zahrada evokující dovolenou ve Středomoří? Intimní koutek pro rozjímání nebo otevřený prostor? Zahrada originální, vtipná a rozverná? Květinový ráj? Dětský ráj? Venkovní jídelna? Jaká má být?

Chcete, aby vaše zahrada vypadala jako ze žurnálu, vezmete tedy mozaiku hezkých obrázků z knížek a časopisů (často anglického původu), libovolně je zkombinujete, přenesete do plánu a máte hotovo? Tento postup má k vytvoření funkčního návrhu hodně daleko. Tyto obrázky však velmi dobře poslouží jako inspirace pro vytvoření originálního a logicky promyšleného návrhu, který bude vycházet z přírodních podmínek, např. oblasti Českého středohoří, města Litoměřice. Otevřete oči a inspirujte se vším, co je kolem vás - krajinou, městem, architekturou, tvary a barvami.

Jaké ucelené prostory nebo plochy chcete, aby tvořily zahradu?

Reprezentativní předzahrádka, posezení na terase, velký pobytový trávník, louka, vřesoviště, trvalkový záhon, letničkový záhon, kamenná kompozice, posezení u ohniště? Parkoviště? Jak velké auto máte? Máte víc aut? Kde budete parkovat? Plánujete postavit přístřešek pro auto? Kde budou parkovat návštěvy?

Jaké zahradní stavby a konstrukce si přejete na zahradě uplatnit
a jaké na ně máte požadavky?

Oplocení, zpevněné plochy, dlážděné chodníčky, šlapákové cesty, zídky, schodiště, terénní modelace, skalka, zahradní domek, kompost, přístřešek pro auto, konstrukce pro popínavé rostliny, pergola, treláž, loubí, altán, dřevník, ohniště, zahradní gril, krb, udírna, ...?

Přejete si na zahradě uplatnit vodní prvky?

Bazén, okrasné jezírko, koupací jezírko, potůček, vodopád, fontánu, ...?

Jaké ostatní prvky a technologie chcete zakomponovat do zahrady?

Pohledové clony, protihlukové stěny, protierozní opatření, gabiony, okrasné kameny, kamenné kompozice, mobilní nádoby, zelenou střechu, skulptury, ...?

Jak chcete mít zahradu vybavenou?

Chcete mít zahradu automaticky zavlažovanou a v noci nasvícenou? Jaké dětské prvky plánujete umístit na zahradě? Pískoviště, houpačku, trampolínu? Budete sušit prádlo venku? Pro kolik lidí má být dimenzovaná terasa pro posezení u jídelního stolu? Jaký typ venkovního mobiliáře zvolíte?

Budete se o zahradu starat vy nebo si najmete zahradníka?

Žádná zahrada není úplně bezúdržbová. Kolik času hodláte věnovat údržbě zahrady vy? Třikrát za týden nebo pětkrát za rok? Plánujete si na údržbu zahrady najmout odbornou firmu?

Jakými rostlinami nebo vegetačními prvky byste osadili vaší zahradu?

Okrasné listnaté stromy, Jehličnaté stromy, listnaté kvetoucí opadavé keře, stálezelené keře, jehličnaté keře, ovocné stromy, ovocné keře, okrasné kvetoucí keře, tvarované živé ploty, volně rostoucí živé ploty, popínavé rostliny, trvalky, okrasné trávy, kapradiny, letničky, cibuloviny, vřesovištní rostliny, rostliny nahrazující trávník, kobercový trávník, vysévaný trávník, bylinky, zelenina, ...?

Trpíte vy nebo někdo z vaší rodiny alergiemi? Jaké jsou vaše oblíbené rostliny? Jaké rostliny nemáte rádi?

Jaké barvy máte rádi?

Červená, žlutá, modrá, zelená, oranžová, fialová,...?

Jaké barvy nemáte rádi?

Červená, žlutá, modrá, zelená, oranžová, fialová, ...?

Co od zahrady očekáváte, jak se v ní chcete cítit, jakou atmosféru vyhledáváte?

V zahradě toužíte hledat prostor duševní pohody, uklidnění a zamyšlení nebo naopak dynamické svěží místo napětí, vzrušení a povzbuzení?